Vivasan

Vivasan

Kõik mida Sa pead teadma aroomiteraapiast

Aroomiteraapia
Lõhnad inspireerivad, toovad tervise ja sisemise harmoonia.
Lõhnade abil vabanete vihast, eemaldute muredest, vabanete hirmust ja valust.
Gisella Bulla

AROOMITERAAPIA

Lõhnad inspireerivad, tervendavad meid, loovad sisemist harmooniat. Aroomide abil vabanete vihast, murest, hirmust ja valudest.
Gisella Bulla

1. Aroomiteraapia arusaamad
Aroomiteraapia – see on ravimine naturaalsete eeterlike õlide abil, mis viiakse organismi hingamisteede, naha ja (või) limanahkade kaudu.
Inimkond tunneb juba üle 6000 aasta naturaalsete eeterlike õlide vaimustavat toimet, nende ravivaid ja puhastavaid omadusi ning kordumatuid aroome. Meie päevil on aroomiteraapia kunst levinud üle kogu maailma. Me üritame kaasaegsesse maailma tagasi tuua kaotatud tasakaalu, pöördudes iidsete tarkuste poole ning avastades endi jaoks uuesti aroomiõlide tervendava toime.
Stressid, ümbritseva keskkonn saastumine, ebaõige toitumine, rahutu, ent samas väheliikuv eluviis mõjuvad kahjulikult meie kehale ja hingele. Aroomiteraapia kunst kasutab puhaste aroomiõlide võimsust, mõju haistmis- ja kompimismeelele ning taastades hinge ja keha harmoonia.
Eeterlike õlide kasutamise ajalugu on juba iidsetest aegadest alguse saanud sellistes maades nagu Hiina, India, Pärsia, Egiptus.

Vanas Egiptuses oli aroomiteraapia areng ja kasutamine tõepoolest suure tsivilisatsiooni osa. Aroomid leidsid laia kasutamist iidsete egiptlaste igapäevases elus. Neid kasutati elamutes õhu desinfitseerimiseks, nahahoolduseks, aroomivannide tegemiseks, pesu aromatiseerimiseks, samuti toidule ja veinile lisamiseks. Vana-Egiptuse preestrid kasutasid neid religioossete tseremooniate ajal, et kohalolijaid transsi viia ning nende teadvusele aktiivselt toimida, allutades neid oma tahtele. Hippocrates soovitas oma patsientidele paljude haiguste raviks teha nende õlidega igapäevaselt aroomivanne ja massaaži. Ent eeterlikke õlisid kasutati mitte ainult olmes ja meditsiinis. Eeterlike õlide saamise ja kasutamise saladused olid teada vaid valitutele, kuna aroomiõlide ravivaid omadusi loeti ebaloomulikeks ning ainult pühitsetutele avanevateks.
Idamaades olid omad aroomide kasutamise traditsioonid. Indias arvati, et aroomid avavad hinge ja korrastavad mõistust. Hauakambrite ehitamisel nt. lisati vastavalt salajastele retseptidele eeterlikke õlisid lahusele, selleks et ruumides õhku desinfitseerida, samuti jaheda, rahuliku atmosfääri loomiseks, mõteteks ja meditatsiooniks.



Eeterlikud õlid on kogu oma ajaloo vältel olnud rikkuse sümboliks ning arvatud hinnaliseks kingituseks.
Kahjuks on aga paljud aroomiteraapia saladused kui ravikunst jäänud igavikku koos suurte impeeriumidega. Seetõttu tuleb paljutki uuesti avastada.

20. sajandi alguses põletas prantsuse keemik Rene Morris Gattfoss juhuslikult oma laboratooriumis eksperimenteerides käe ja asetas seejärel selle kõrvalseisnud lavendliõliga täidetud anumasse. Oma üllatuseks paranes põletus käel tunduvalt kiiremini kui tavaliselt, peale selle ei jäänud mingeid arme. See asjaolu huvitas Gattfossi ning viimane hakkas lavendliõli omadusi hoolikamalt uurima. Oma uurimiste tulemused jäädvustas ta raamatusse “Aroomiteraapia”. Nimelt Gattfoss pakkuski välja termini “aroomiteraapia”.

I Maailmasõja ajal kasutati tüümiani ja lavendli eeterlikke õlisid põletushaavade ja instrumentide steriliseerimiseks. Olles naturaalseteks antibiootikumideks, hävitavad eeterlikud õlid baktereid ja viirusi ning samuti stimuleerivad immuunsüsteemi. Väga sageli kasutame antibiootikume neil juhtudel, kui ilma nendeta läbi ei saa. Aga kuhu sobiksidki paremini eeterlike õlide ravivad omadused.

Vaatamata sellele, et aroomiteraapial oli tähtis osa iidsete aegade suurtel tsivilisatsioonidel, ei ole tänapäev mineviku traditsioonilise meditsiini juurde tagasipöördumine. See oleks nagu spiraali uus etapp: juba sajandite jooksul tuntud ja läbiproovitud aroomide kasutamine uuel, kõrgemal teaduslikul tasemel, mis baseerub inimese bioloogia sügaval tundmisel.

Aroomiteraapia – see on suurepärane, tark, täielikult teaduslik meetod paljude haiguste profülaktikaks ja raviks. Muidugi ei asenda aroomiteraapia klassikalist meditsiini selle tohutu hulga farmatseutiliste vahenditega. Igal asjal oma koht. Siiski, mitte eitades medikamentoossete vahendite kasutamist, võime me rääkida tervest reast taimsete bioloogiliselt aktiivsete ainete eelistest medikamentoossete vahendite ees terve rea patoloogiliste protsesside profülaktikas ja ravis.


Eeterlike õlide kasutamine võimaldab
haigustest jagu saada, tervist tugevdada ja meie elu igas mõttes
paremaks muuta.


2. Eeterlike õlide üldiseloomustus


Paljude sajandite jooksul on inimene püüdnud teada saada aroomide saladusi, eraldada neid lõhnavatest taimedest ja kasutada oma huvides.
Aroome kasutame juba alates lapsepõlvest, tehes seda loomuliku moel, vajamata seejuures erilist õpetust või spetsiaalseid teadmisi. Küüslauguküüs, piparmündi- või pärnaõietee, riivitud sidrunikoor, loputamine salveiga, kimp värsketest roosidest – aroomid on meie elu lahutamatu osa.
Ent . . . lõikeroosid närtsivad kiiresti ning kaotavad oma omadused, jasmiiniõied kuivavad ja lume alt ei leia Te enam piparmündilehti. . . ning inimesed õppisid taimede lõhnasid kogumaja säilitama pikemaks ajaks nende imepäraseid omadusi. Eeterlike õlide näol omandasid aroomid tugeva kontsentratsiooni, mugava kasutamise, andsid näiteks võimaluse ka Euroopas elavatele inimestele hinnata teepuu või eukalüpti võlusid. Vedelikeks materialiseerunud aroome nimetatakse eeterlikeks õlideks.
Teaduslikust seisukohast lähtudes on eeterlikud õlid – paljude komponentide sisaldusega orgaanilised terpeenühendid, alkoholid ja aldehüüdid, ketoonid jt. süsivesikud, mida töötavad välja eeterlikke õlisid sisaldavad taimed.
Kaasajal tuntakse ligikaudu 200 erinevat eeterlikku õli, mis oskuslikul kasutamisel omavad suurepäraseid raviomadusi ning millel puuduvad kõrvalmõjud.
Eeterlike õlide keemiline koostis on väga keeruline. Nende koostisse kuuluvaid erinevaid orgaanilisi ja anorgaanilisi aineid on ligikaudu 120-500. Seetõttu on neid kunstlikult, keemilisel teel võimatu kopeerida. Seetõttu ei olegi sünteetilistel õlidel naturaalsete eeterlike õlide ravivaid omadusi.

Eeterlikud õlid:

• On läbipaistvad, värvitud või kergelt värvikad vedelikud, millel on iseloomulik lõhn ja maitse.
• Ei ole rasvased, aurustuvad toatemperatuuril, ei jäta võrreldes taimeõlidega paberile rasvaseid plekke: võib märgata ainult mõningast värvimuutust, juhul kui eeterlik õli omab värvi.
• On veest kergemad ja vees praktiliselt lahustumatud. Eeterlike õlide kasutamisel veega on vajalik emulgaator (piim, koor, mesi, meresool).
• Oksüdeeruvad valguse ja hapniku mõjul, mistõttu vajavad erilisi hoiutingimusi.
• Omavad laia bioloogilise aktiivsuse spektrit.



3. Eeterlike õlide funktsionaalsed omadused

Iga eeterlik õli on mitmefunktsionaalne, kuna sisaldab erinevaid aineid, kuid vaatamata sellele on olemas üldine tendents eeterlike õlide toimes:

• Kõik eeterlikud õlid on bakteritsiidse, põletikuvastase ja antiseptilise toimega;
• Kõik eeterlikud õlid mõjuvad närvisüsteemile positiivselt;
• Kõik eeterlikud õlid mõjuvad soodsalt emotsioonidele ja psüühilisele tervisele;
• Kõik eeterlikud õlid on positiivse dermatoloogilise ja kosmeetilise efektiga, taastades ja säilitades Teie naha ning juuste tervise ja ilu;
• Kõik eeterlikud õlid uuendavad organismi iseregulatsiooni mehhanismi;
• Kõik eeterlikud õlid omavad bioenergeetilist väärtust;
• 70% eeterlikest õlidest kõrvaldavad kiiresti põletuse- ja traumajärgsed nahadefektid;
• 65% eeterlikest õlidest omavad valuvaigistavat toimet;
• 60% eeterlikest õlidest osutuvad erootilisteks stimulaatoriteks;
• 60% eeterlikest õlidest mõjuvad soodsalt hingamisorganite funktsioonidele ja seisundile;
• 50% eeterlikest õlidest normaliseerivad vereringeorganite funktsioone ja seisundit;
• 40% eeterlikest õlidest on tervendava toimega seedesüsteemile;
• 40% eeterlikest õlidest taastavad organismi eritussüsteemide funktsionaalsuse ja kudede tervise;
• 30% eeterlikest õlidest puhastavad organismi jääkainetest, neutraliseerivad mürke;
• 30% eeterlikest õlidest taastavad ja tõstavad organismi immuunsüsteemi aktiivsust;
• 30% eeterlikest õlidest tasakaalustavad sisesekretsiooninäärmete tööd, normaliseerides organismi hormonaalset tausta;
• 25% eeterlikest õlidest parandavad organismi tugi-liikumisorganite tegevust;
• 20% eeterlikest õlidest on antiparasiitse aktiivsusega.

Eranditult kõik eeterlikud õlid, juhul kui neid õiges vahekorras kasutada, ei oma organismile negatiivseid kõrvalmõjusid, ei tekita sõltuvust, toime efektiivsus ei vähene, ei põhjusta organismi füsioloogiliste protsesside häireid.


4. Eeterlike õlide võltsimine


Kuna eeterlike õlide tootmine on väga töömahukas ja kallis protsess, toodavad mõned ettevõtted naturaalsete eeterlike õlide asemel aromaatseid aseaineid e. surrogaate, st. keemilisel teel töödeldud sünteetilisi aroomiõlisid naturaalsetele õlidele ja taimedele sarnase lõhnaga.
Selliseid õlisid kutsutakse ka naturaliseeritud õlideks (erinevalt naturaalsetest õlidest). Mõiste “naturaliseeritud” tähendab seda, et õli on saadud kunstlikul viisil, ent tal on looduslik analoog olemas.
Kuna eeterlike õlide koostist on võimatu kopeerida, siis enamik sünteetilistest õlidest ei oma ravitoimet, veelgi enam, need on isegi kahjulikud kasutamisel aroomilampides. Kõige olulisem on aga fakt, et nad on kahjulikud seespidisel kasutamisel. Oma tervise säilitamise nimel tuleks ettevaatlikult suhtuda taolistesse aseainetesse ning jätta meelde, et sünteetilisi või naturaliseeritud õlisid kasutatakse ainult parfümeeriatoodetes. Reeglina maksavad sünteetilised õlid mitmeid kordi vähem ning neil ei ole naturaalsetele õlidele omast “puhast” lõhna.

5. Aroomiteraapia peamised põhimõtted

1. Kompleksne lähenemine patsiendile – olulisim aroomiteraapia põhimõte. Tänapäeval ei kahtle enam keegi selles, et ei eksisteeri eraldi psüühilisi ja somaatilisi haigusi. Pole sellist haigust, mis ei mõjutaks meie vaimset seisundit. Oluline on ravida haiget, mitte haigust.

2. Organismi oma jõudude mõjutamise printsiip.
Aroomiteraapia näeb ette mitte ainult haiguste põhjusi ja patoloogilisi muutusi, vaid eelkõige organismi kaitsejõudude tõstmist ja stimuleerimist. Juba Hippocrates on välja öelnud mõtte, et inimorganism omab suuri potentsiaalseid võimalusi haigustega toimetulekuks.

3. Individuaalsuse põhimõte.
Alati tuleb meeles pidada, et aroomiõlide bioloogiliselt aktiivsed ainedmõjutavad inimest tema psüühika, meelte ja hinge kaudu, mistõttu tuleb patsientide tervendamisel kasutada ainult talle meelepäraseid lõhnu. Isegi kõige tugevatoimelisem aroom ei anna loodetud tulemust, kui ta on inimesele vastumeelne.



4. Mitmekülgse mõju põhimõte.
Taimede aroom on erinevate bioloogiliste ainete kompleks, mistõttu ühtesid ja samu aroome võib kasutada erinevate haiguste ravimisel, samas kui mõne konkreetse haiguse ravimisel saab kasutada erinevaid eeterlikke õlisid. Näiteks lavendli eeterlikku õli loetakse parimaks antiseptikuks, kuid sellel on ka sedatiivne efekt, parandab tuju, eemaldab väsimuse, depressiooni, peavalu.

5. Annustamise põhimõte.
Tuleb osata olla mõõdukas: kui väga ka mõni lõhn patsiendile meeldib, ärge unustage Hippocratese peamist sõnumit: “Ära kahjusta!”. Oluline osa aroomiteraapia efektiivsusel on aroomiõli õige doseerimine. Aroomiteraapias ei ole šabloone, on vaid skeem. Aroomiterapeudi ülesanne on valida igale konkreetsele patsiendile individuaalne õlide kombinatsioon. Praktiline kogemus on näidanud, et väiksemad kogused võivad anda paremaid tulemusi, eriti juhul, kui probleem on emotsionaalset või psüühilist laadi. Alati tuleb meeles pidada ühte reeglit: eeterlikud õlid on väikestes kogustes stimulaatoriteks, suurtes kogustes aga rõhuvad organismi eluliselt tähtsatele protsessidele. Aroomiteraapias ei ole “rohkem” alati “parim”.

6. Aroomiteraapia kuuri kestvuse määramise põhimõte.
Iga protseduuri ja kuuri kestvus on erinev. Igal konkreetsel juhul määratakse see individuaalselt, vastavalt aroomiteraapia vahenditele ja tervislikule seisundile. Inhalatsioone võib teha 1-2 korda päevas 7-10 päeva jooksul, vanne 2-3 korda nädalas kuni haiguse sümptomite kadumiseni, seejärel 1-2 korda nädalas profülaktilisel eesmärgil. Massaaži 1 kord 2-3 päeva järel, kuuri kestvus 10-12 korda.

7. Aroomiteraapia ja teiste ravimeetodite sobitamise põhimõte.
Aroomiteraapiat võib kasutada nii iseseisvalt kui ka kompleksis teiste mittetraditsiooniliste (psühho-, reflekso-, füsioteraapia, massaaž) ja medikamentoossete ravimeetoditega. Aroomiteraapia ja traditsioonilised ravimeetodid koos võimendavad teineteise toimet. Näiteks, kui kasutada samaaegselt eeterlikke õlisid (sidruni, lavendli, teepuu jt. ) ja antibiootikume, suureneb bakteritsiidne efekt 4-10 korda.

Aroomiteraapiast on vaid siis kasu, kui ravimisega kaasneb ka
rahuldustunne.



6. Aroomiteraapia reeglid

Enne kui hakata kasutama eeterlikke õlisid, on vajalik omaks võtta mõningad reeglid.

• Ärge kandke nahale ega limanahale lahjendamata õli (peale Teepuu- ja Lavendliõli)!
• Ärge ületage lubatud annuseid! Alustage eeterlike õlide kasutamist minimaalsetest kogustest, ehk on need Teie jaoks küllaldased, kuna erinevatel inimestel on tundlikkus lõhnade suhtes erinev.
• Kontrollige, kas Teil ei ole mõne õli suhtes allergiat! Selleks kandke üks tilk õli küünarõndlasse ja jälgige, kas nahal on märgata allergilisi reaktsioone – paistetust, turseid, peale tavalise punetuse ja kerge kipituse. Allergia kontroll lõhnade suhtes – kandke 1 tilk õli taskurätile ning nuusutage päeva jooksul aeg-ajalt. Allergilise reaktsiooni tunnused – nohu, pisarate vool, aevastamine.
• Aroomivannide kahe esimese seansi kestvus ei tohiks ületada 5 minutit. Aroomilampide 2 esimest korda ei tohiks aga ületada 20 minutit. Kui enesetunne peale vanni on hea, võib aega pikendada.
• Raseduse ja epilepsia korral soovitatakse kasutada eeterlikke õlisid piiratud kogustes ja arsti järelvalve all! Nende kontsentratsioon peab olema tavapärasest 2 korda väiksem!
• Lõhna talumatuse korral (eriti raseduse ajal) ei tohi eeterlikke õlisid kasutada!
• Südamehaiguste, bronhiaalastma, ja astmaatiliste seisunditekorral tohib õlisid kasutada ainult peale raviarstiga konsulteerimist!
• Eeterlike õlide seespidine tarbimine on lubatud vaid peale arstiga konsulteerimist!
• Aroomiteraapia kuur ei tohi ületada 3 nädalat!
• Õlisid hoida suletuna pimedas, lastele kättesaamatus kohas!


7. Eeterlike õlide kasutamise eripära laste puhul

• Eeterlikke õlisid võib kasutada ka lastel (massaaž, vannid, inhalatsioon jm. ) rangete kasutamisreeglite ja annuste täpsel järgimisel. Enne protseduuride läbiviimist kontrollige last kindlasti vastava aroomi tundlikkuse suhtes!

• Imikute kuni 12 kuud soovitatakse kahjutuid õlisid nagu teepuu-, lavendliõli. Massaaž või vanni jaoks on vaja võtta ainult 1 tilk õli, mis on lahustatud 1 supilusikatäies baasõlis.

• Lastele 1-5 aastat piisab samade protseduuride läbiviimiseks 2-3 tilka mitte toksilist ja ärritust mitte tekitavat õli (lavendli, apelsini, teepuu eeterlik õli) 1 tilk lahustatuna 1 supilusikatäies baasõlis.

• Lastele 6-12 aastat võib kasutada täiskasvanutega sarnaseid õlisid, kuid nende kontsentratsioon peab olema 2 korda väiksem.

• Lastele üle 12 aasta võib kasutada samu õlisid ja samas vahekorras nagu täiskasvanutelgi.

• Lastele kuni 12 aastat on eeterlike õlide sissevõtmine vastunäidustatud!





8. Eeterlike õlide kasutamise meetodid

Aroomilambid.
Lihtsaim kodune meetod eeterlike õlide kasutamiseks. Vedeliku anum ei tohiks olla liiga väike, sest muidu aurustub vesi liiga kiiresti ja õli võib hakata põlema. Aroomilampi valada sooja vett, lisada natuke eeterlikku õli, süüdata küünal. Õlitilkade kogus oleneb ruumi suurusest: 2 tilka eeterlikku õli 5 m² kohta. Vee soojenemise tulemusel eraldub õhku aroome. Vesi ei tohi keema hakata, kuna see muudaks aroomide mõju. Protseduuri tuleks läbi viia kinnises (aknad ja uksed suletud) eelnevalt õhutatud ruumis. Ärge jätke kuuma aroomilampi järelvalveta.

Inhalatsioonid.
Õli aroome hingatakse sisse otse õlianumast või riidele kantuna. Hingamine peab olema korrapärane ja sügav. Inhalatsiooni kestvus 3-10 minutit. Silmad soovitatakse sulgeda. Eeterlike õlide molekulid, sattudes nina limaskesta reflektoorsetele aladele, kutsuvad esile impulsid, mis saadetakse peaajju ja mõjutavad närvisüsteemi funktsioone, reguleerivad hormoonide erituse taset, suurendavad organismi vastupanuvõimet nakkushaigustele.

Aroomivannid.
Soe vesi ja aroomiõlide tervendav mõju muudavad aroomivanni tervele organismile kasulikuks protseduuriks. Eeterlikud õlid puutuvad kokku kõikide kehapiirkondadega. Tänu eeterlike õlide heale imendumisvõimele tungivad nad kiiresti nahakihtidesse, sattudes ka lümfi- ja vereringesse. Eeterlikud õlid mõjuvad kopsudele, soolestikule, neerudele, kesk- ja perifeersele närvisüsteemile. Täites vanni sooja veega, lisatakse vajalik kogus eeterlikku õli, mis on eelnevalt segatud emulgaatoriga. Emulgaatorid – need on ained, mis võimaldavad eeterlikul õlil paremini seguneda veega, näiteks: piim, mesi, vannisool jt. Protseduuri kestvus 10-15 minutit. Vanni kestvust tuleks suurendada järk-järgult.


Kompressid.
Eeterlikes õlides sisalduvad ained imenduvad haige organini naha kaudu. Satuvad lümfiteedesse ja avaldavad põletiku-, valuvastast ja spasme vähendavat toimet. Vette (300-400ml, mis on vajalikul temperatuuril) lisada 5-7 tilka eeterlikku õli, kasta seejärel lahusesse puuvillane riidetükk, kergelt välja väänata, asetada haigele organile, katta kompresspaberiga ning kinnitada kuiva õhukese riidega. Hoida 30-40 minutit, kuni kompress säilitab soojuse.

Määrimine.
Aitab suurepäraselt närvi-, lihas-, ja sidekudede põletike puhul, mõjutades lümfi-, ja hingamissüsteemi ning vereringet. 10g Funktsionaalõlile lisada 10 tilka eeterlikku õli, kanda haigele piirkonnale ja hõõruda tugevate energiliste liigutustega. Suurepäraselt sobib selpuhul 33 taime -, tüümiani-, rosmariini- ja lavendli-, kadakaõli jt.

Massaaž.
Üks aktiivseim organismi mõjutamise meetod. Kindlustab kiire aroomiainete tungimise lümfi- ja vereringesse ning mõjutab organismi komplektselt. Peale positiivse mõju hingamisorganitele, vereringele, kesk- ja perifeersele närvisüsteemile, toimub maksa, soolestiku ning endokriinsüsteemi töö paranemine. Segage 10-20 tilka eeterlikku õli 50 ml funktsionaal- või massaažiõliga, loksutage hoolikalt. Lastele piisab 5-7 tilka, imikutele 1 tilk. Massaaži tehakse Teie tervislikku seisukorda arvestades.

Kosmeetiliste vahendite rikastamine.
Šampoon. Šampoonid, millele on lisatud eeterlikke õlisid, tugevdavad juukseid ja parandavad peanaha seisundit, on efektiivsed kõõma puhul. 100 ml neutraalsele šampoonile lisada 10-15 tilka eeterlikku õli. Rasustele juustele soovitatakse rosmariini-, tüümiani-, teepuuõli. Kuivadele juustele – lavendlit ja apelsini. Juuste kasvu kiirendamiseks – rosmariini, tüümiani. Kõõma vastu – eukalüpti, tüümiani, teepuuõli. Kreem. Segage ettevaatlikult 10-20 tilka eeterlikku õli 50 ml neutraalse kreemiga.



9. Eeterlike õlide saamismeetodid.

1. Destillatsioonimeetod veeauruga – enim levinud ja iidne eeterlike õlide eraldamise meetod. See põhineb veeauru võimel lahutada lenduvad eeterlike õlide tilgad taimsest materjalist. Selmoel saadakse suurem enamus eeterlikke õlisid. Peenestatud taimeosad töödeldakse auruga, seejuures vabanevad eeterlikud õlid, mis ühinevad auruga ja viiakse üles. Destillatsiooniaparaadi jahutajas aurud veelduvad taas. Kuna eeterlikud õlid on veest kergemad, jäävad need pinnale ning on kergesti eraldatavad. Tulemuseks on võimalikult täielik, muutumatus olekus ja hea väljanägemisega eeterlike õlide eraldumine, nõnda kui protsess toimub temperatuuril alla 100 C järgi. Peale selle on antud juhul võimalik eeterlike õlide täielik eraldamine destilleeritud veest. Destillatsioonimeetod on siiamaani osutunud parimaks enamikest eeterlike õlide saamismeetoditest. See on küllaltki lihtne, ent eranditult iga tooraine nõuab kuhjaga eksperimentaalseid kogumise tingimusi – temperatuuri, rõhku, protsessi pidevust. Kõrgemad temperatuurid ja rõhk soodustavad suuremas koguses eeterlike õlide eraldumist, ent samas halveneb toote kvaliteet. Seda meetodit iseloomustab piiratud koguses tooraine kasutamine, lühike destilleerimisaeg, vähene eraldunud kogus, ent see-eest suurepärase kvaliteediga eeterlikud õlid, sellest ka nende kõrge hind. Enamus VIVASAN eeterlikest õlidest on saadud just sel meetodil. Aroomiteraapias kasutamiseks peavad õlid olema maksimaalselt täiuslikud, st. sisaldama võimalikult rohkem aktiivseid komponente. Selle meetodiga on saadud enamik 100%-lise puhtusega VIVASAN eeterlikest õlidest.

Aurdestillatsiooni meetod.
Vesi; tuli; veeaur ja peenestatud taimed; külm vesi; kuum vesi; vesi ja eeterlikud õlid; eeterlikud õlid, õievesi.



2. Pressmenetlus (tsentrifuug-, külmpressmenetlus) – kasutatakse tooraine töötlemisel, mis sisaldavad eeterlikke õlisid suurtes kogustes, nt. tsitruseliste viljad. Koor eraldatakse, segatakse vähese koguse veega, seejärel asetatakse rõhu alla. Siin on tähtis, et toodet ei kuumutataks, kuna seejuures saaksid rikutud tähtsad lenduvad ühendid. Mitte vähem tähtis oleks, et kasutatavat toorainet ei oleks enne pestitsiididega töödeldud, kuna mürgid pääseksid otse läbi puuviljakoore õlisse. Peale tsitruseliste saadakse sel meetodil ka baasõlisid. VIVASAN Sidruni-, Apelsini-, Avokaado-, Jojobaõli saadakse just sellisel meetodil.
3. Matseratsiooni- ehk väljatõmbamise meetod (matseratsioon ehk kuum anfleraaž) – põhineb eeterlike õlide omadusel lahustuda rasvõlides ja rasvades. Viimased tõmbavad 70ºC kuumutatuna eeterlikke õlisid endasse. Alguses asetatakse kuuma rasva sisse mitmekordselt värsket droogi kuni eeterlike õlide küllastumiseni. Seejärel küllastatud rasv jahtub ja muutub nn. “õievõideks”. Sellist “võiet” kuumutatakse uuesti, lisatakse piiritust, seejärel eraldatakse aromaatsed õlid. Meetodit kasutatakse lõhnavate õite ümbertöötlemisel.
4. Adsorbtsioonimeetod (anfleraaž, külm anfleraaž) – põhineb rasvõlide ja rasvade omadusel adsorbeerida (neelata) toorainest eeterlikke õlisid, millest peale kogumist jätkuvalt eraldub uusi eeterlike õlide koguseid. Anfleraaž – aromaatsete ainete adsorbtsioon peentest taimeosadest (õielehed, kitsad lehed, õisikud, juured) plaadile, mis on kaetud õlide või rasvadega. Anfleraaži kasutatakse nt. värskete jasmiiniõite puhul, kuna hüdrodestillatsioon osutub väheefektiivseks eeterlike õlide vähese eraldumise tõttu. Sellisel teel saadud eeterlike õlide hind on küllaltki kõrge. Anfleraaži teel saadud eeterlikud õlid (tuberoos, jasmiin, verbena, roos, mimoos, nartsiss) on kallimad.
5. Ekstrahheerimismeetod põhineb eeterlikust õlist aromaatsete ühendite eraldamisel taimsest toorainest orgaaniliste lahustite abil. On suhteliselt uus meetod. Peale ekstrahheerimist valatakse lahus toorainelt ära., lahus aga eraldatakse. Tavaliselt kasutatakse sel eesmärgil heksaani, petrooleetrit, neljavalentset süsinikku, etanooli jt. aineid. Orgaaniliste lahustite abil saadud eeterlikke õlisid ei kasutata tavaliselt seespidiselt, allergiliste reaktsioonide ja immuunsüsteemi nõrgenemise vältimiseks, kuna lahustid on kõrge toksilisusega, nende eraldamine eeterlikest õlidest aga mittetäielik. Seespidiseks kasutamiseks on lubatud eeterlikud õlid, mida eraldatakse etanooliga.
6. Kriogeenne meetod – süsihappegaasi abil rõhu all eeterlike õlide saamine on hiljuti välja töötatud ning nüüd laialdast kasutust leidnud bioloogiliselt aktiivsete ainete saamise meetod.



10. Vivasan eeterlikud õlid.


Seekord esitleb kompanii VIVASAN kõrgkvaliteetsete eeterlike õlide uut paletti, mille saamise ja puhastamise vastab kõige kaasaegsematele standarditele. Kaasaegsete tehnoloogiate kasutamine võimaldab saada 100% puhtaid, mitteagressiivseid õlisid, ilma teiste eeterlike õlide-pehmendajate lisandita. Enamik VIVASAN eeterlikke õlisid on saadud tänapäeval efektiivseima – auruga destilleerimise meetodiga, mis võimaldab saavutada lõppprodukti kõrget kvaliteeti ja puhtust.
Mitte vähem efektiivne meetod on külmpressmeetod, mille abil on saadud VIVASAN tsitrusõlid Sidrun, Apelsin. Need õlid on samuti 100%-lise puhtusastmega, ilma lisanditeta.

Hinnalist Jasmiini eeterlikku õli segatakse neutraalse Jojoba baasõliga, seda tänu oma madalale eraldamisele ja kõrgele kontsentratsioonile (samuti maksumusele), mis mitte sugugi ei vähenda õli efektiivsust selle traditsioonilisel kasutamisel aroomiteraapias.

Samuti pakutakse kompanii VIVASAN “know how”, unikaalset “33 ürdi õli”, mis kujutab endast 33-st ravimtaimest saadud eeterlike õlide kompositsiooni.

Ent uue “Teepuuõli” toime tugevdamiseks ja selle ärritavate omaduste pehmendamiseks on lisatud teepuuõlile – manuka- ja kanukaõli (vt. osa “Teepuuõli”).

Eeterlike õlide suurepärased omadused on tingitud nendes sisalduvate kõrgete eetrite, nende alkoholide, karbonüülühendite ja mis peamine – peamise komponendi kõrgest sisaldusest. Näiteks Eukalüpti eeterlikus õlis sisaldub 80-85% eukalüptooli. Mitte vähe tähtis on see, et eeterlikud õlid sisaldavad optimaalse koguse süsivesikuid.
Samas sisaldavad need väheses koguses ketoone ja aldehüüde, madalat niiskusetaset ja mittelenduvaid aineid. Toodetavate eeterlike õlide kvaliteet asetseb pideva monitooringu all. Kontrollitakse gaaskromatograafia ning kromato-mass-spektromeetriliste uurimismeetoditega.



Eeterlike õlide aroome jagatakse juba ammu “ülemisteks”, “keskmisteks” ja “alumisteks” nootideks sõltuvalt nende lenduvusest ja omadustest. Kui võrrelda inimorganismi taimega, siis võiks tõmmata järgmisi paralleele meie õlide ja nende toime vahel inimese erinevatele organitele.

Ülemine (peanoot)
Toime: Toniseeriv
Sidrunmeliss, tsitruselised, rosmariin, eukalüpt,
tüümian Tundeorganid
Tähelepanu kontsentratsioon

Keskmine (südame noot)
Toime: tasakaalustav
Tooted:Jasmiin, ylang-ylang, muskaatsalvei, geraanium, lavendel Hingamine (kopsud)
Verevarustus (süda)
Assimilatsioon (maks)
Immuniteet (kõhunääre)

Alumine (baasnoot)
Toime:Lõõgastav
Tooted:Kadakas, fenkol, basiilik, patšuli Seedimine
Jääkainetest puhastamine (mao-sooletrakt)
Kasv (sugunäärmed)

© 2009 Maahaldjas OÜ | info@maahaldjas.ee | +372 52 33 884

Developed by Privaat Disain